×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
کشت بادام‌زمینی در قطب تولید بادام‌زمینی کشور آغاز شد

به گزارش گیلان خواست از رشت، بادام‌زمینی یکی از محصولات مهم  این شهرستان است که این منطقه به دلایل مختلف ازجمله وجود رودخانه سفیدرود و خاک حاصلخیز آب رفتی حاصل از این رودخانه به قطب تولید بادام‌زمینی در کشور تبدیل کرده و به‌طور میانگین ۳۵ درصد بادام‌زمینی کشور این آستانه‌اشرفیه کشت می‌شود.

یکی از شغل‌های اصلی و مهم‌ترین منبع درآمد خانوارهای آستانه‌ای کشت و برداشت بادام بوده و بر اساس آمار، چهار هزار و ۵۰۰ خانوار به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در دو‌ هزار و ۵۷۰ هکتار باغ بادام مشغول به کاشت این محصول هستند که حاصل تلاش این باغداران تولید میانگین ۱۰ هزار تن بادام به‌طور سالانه در شهرستان آستانه‌اشرفیه بوده است.

هرساله کشت بادام‌زمینی در آستانه‌اشرفیه از اوایل اردیبهشت آغاز و از مردادماه کار برداشت آن شروع می‌شود ولی امسال به دلیل گرمای زودرس هوا کار کشت بادام ۱۰ روز زودتر از موعد مقرر آغازشده است.

به گفته محمدی، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه ۳۵ درصد بادام‌زمینی کشور در شهرستان آستانه‌اشرفیه تولیدشده و به‌طور میانگین از هر هکتار بادام‌زمینی ۶ و نیم تن پیله تر و چهار تن دانه خوراکی برداشت می‌شود که این امر نشان‌دهنده ظرفیت تولید بادام‌زمینی در این شهرستان است.

در سالیان گذشته مسؤولان جهاد کشاورزی گیلان به جهت افزایش بهره‌وری، کاهش آب مصرفی و رشد کیفیت محصول، تأکید بسیار زیادی به کاشت و برداشت مکانیزاسیون محصولات کشاورزی ازجمله بادام و برنج داشتند ولی آنچه از صحبت‌های متولی جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه برمی‌آید این‌ امر تاکنون درکشت برنج محقق نشده است.

محمدی یکی از مشکلات بادام کاران را عدم کشت و برداشت محصول خود به‌صورت مکانیزه می‌داند زیرا سطح زیر کشت مکانیزاسیون در این شهرستان آن‌چنان زیاد و قابل‌توجه نبوده و در مرحله آزمایش است.

وی افزایش سطوح زیر کشت مکانیزاسیون در کاشت و برداشت برنج را یک امر حیاتی و درخواست به‌حق دانست و گفت: یکی از اهداف جهاد کشاورزی در این شهرستان افزایش سطوح زیر کشت مکانیزاسیون بوده و در همین راستا اقدامات قابل‌توجهی اتخاذشده است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه در خصوص دلایل آغاز زودهنگام کشت بادام در این شهرستان بیان کرد: یکی از شرایط مهم درکشت بادام آب‌وهوای گرم و مناسب است، لذا امسال با توجه به شروع زودرس گرما نخستین مرحله بادام‌کاری در ۶ هزار متر از اراضی این شهرستان آغاز که نویددهنده سالی پربرکت است.

بادام‌زمینی دارای محصولات جانبی و فرآوری شده بسیار خوبی بوده که توجه به آن به‌راحتی قادر است اقتصاد منطقه را با پیشرفت مواجه کند به این دلیل محمدی می‌گوید هرساله به‌طور میانگین ۱۰ هزار تن پیله خشک بادام در این شهرستان تولید می‌شود که برند سازی، بسته‌بندی و صادرات آن‌ به دیگر مناطق کشور بسیار برای ایجاد اشتغال و شناساندن این محصول استراتژیک حائز اهمیت است.

بی‌شک توجه به ارتقای کیفیت محصول بادام‌زمینی از طریق مکانیزاسیون و حذف آفت‌های موجود می‌تواند آستانه‌‌اشرفیه را بار دیگر به عمده‌ترین تولیدکننده بادام در کشور معرفی کرده و منجر به رشد اقتصادی و جهشی قابل‌توجه در این حوزه شود./فارس

  • دیدگاه های ارسالی شما، پس از بررسی در "گیلان خواست" منتشر می شود.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.