×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
حمایت بنیاد برکت از طرح‌های شیلاتی در گیلان

به گزارش گیلان خواست از رشت،عظیم مدبری در جلسه‌ای که امروز با مجری اشتغال اجتماع‌محور استان گیلان در راستای توسعه و تکثیر آبزی‌پروری در حوزه مشاغل خانگی برگزار شد، اظهار کرد: حوزه شیلات گیلان در زیر بخش‌های مختلف پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارد که سرمایه‌گذاری‌های حمایتی به همراه هم‌افزایی همراهی و اندیشه درست در تخصصی کردن کسب‌وکارها می‌تواند بالفعل شده و هدفمند پیش رود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه شیلات و آبزی‌پروری ظرفیت‌هایخوبیدر استان وجود دارد، گفت: نباید شیلات را فقط محدود به پرورش ماهیان سردآبی و گرمابی کرد و باید از هم‌جواری با دریای خزر که خود ثروتی در تولید درآمد است، فرصت مناسبی برای بهره‌وری‌های بهینه با توجه به پتانسیل‌های ممتازی که ازنظر منابع زیرساختی و آموزشی دارد صورت گیرد.

مدیرکل شیلات استان گیلان با اذعان به اینکه ازلحاظ منابع و زیرساخت آموزشی و تولیدی داری رتبه اول در کشور هستیم، تصریح کرد: با توجه به برخوردار بودن از مزیت‌های توسعه محور دانشگاهی و مراکز تخصصی شیلات، تعدد مزارع و هم حوضچه‌های تکثیر ماهی و تولید ماهی می‌توانیم در سه زمینه خرد ماهیان خاویاری، عملکرد مثبت در سطح کشور داشته باشیم.

مدبری با بیان اینکه دغدغه تولید و اشتغالمشکل اساسی اقتصاد روستا است، افزود: با حمایت‌های اعتباریبنیاد برکتو لینک شدن حوزه تخصصی شیلات و دستگاه‌های موازی کننده منطبق با قوانین نهضت شگرفی در اقتصاد و تولیدات صادراتی شیلات با تنوع گسترده ایجاد خواهد شد.

وی با توجه به‌شتاب توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان گیلان بیان کرد: اگر اهتمام همه دست‌اندرکاران حوزه اشتغال و دستگاه‌های متولی و سازمان آب، مانع زدایی و رفعموانع تولیدباشد، هر روستایی با احداث و استقرار یک مخزن زینکالیوم چهار تنی و استقرار دو فیل‌ماهی می‌تواند درآمدی که رونق و شکوفایی قابل وصف را برای خانوارهای روستایی داشته باشد ایجاد کند.

مدیرکل شیلات استان گیلان با اشاره به درآمدزایی در تنوع، تراکم و گیاهان آبزی گفت: با توسعه پرورش زالو از یک‌سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیکار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود.

حمایت بنیاد برکت از طرح‌های شیلاتی در گیلان

مجری اشتغال اجتماع‌محور بنیاد برکت استان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به حمایت از کسب‌وکارها جهت ایجاد اشتغال اظهار کرد: بنیاد برکت در برنامه‌ریزی‌های خود باهدف افزایش اشتغال، بهبود تولید آبزیان، سرمایه‌گذاری بر‌ روی طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه، کارآفرینانه و دانش‌بنیان، در نظر دارد به فعالان این حوزه در قالب تسهیلات کم‌بهره با سود چهار درصد حمایت و پشتیبانی کند.

یاسر رمضان نژاد با اشاره بهروش‌های شناسایی، سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌ها و کسب‌وکارهای آبزی‌پروری در مدلی که بنیاد برکت دنبال می‌کند، گفت: در طرح سرمایه‌گذاری حمایتی اجتماع‌محور بنیاد برکت، شناسایی، نهادسازی، افزایش تولید آبزیان و افزایش اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در حوزه‌ آبزیان را بر عهده تسهیلگران توسعه تعریف می‌شود.

وی با اشاره به ممتاز بودن صنعت شیلات گیلان در حوزه پرورش  آبزیان کشور بیان کرد: از دستگاه‌های متولی و نهادهایی که قوانین این حوزه را مقرر می‌کنند درخواست داریم با مساعدت، به حمایت از تولید آمده و مناطق مستعد و با ظرفیت این بخش را معرفی کرده و با مشارکت در تخصص و مهارت افزایی سرمایه‌گذاری، بنیاد را با حصول نتایج مطلوب و ثمربخش یاری کنند.

به گفته مجری اشتغال بنیاد برکت استان گیلان، حمایت از کسب‌وکار در صنعت آبزی‌پروری با تمرکز بر حمایت از اقشار کم‌درآمد و جوانان از سوی بنیاد صورت می‌گیرد و مشاغل دانش‌بنیان می‌توانند در قالب طرح‌های خلاقانه و نوآورانه از این بستر برای رشد و رونق اقتصادی بهره‌مند شوند.

رمضان نژاد با بیان اینکه استقرار مشاغل خرد و خانگی بنیاد علاوه بر محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی ساکنان مناطق محروم و روستایی باعث تولید محصولات مختلف شده، تصریح کرد: تأمین امنیت غذایی، قطع واردات، جلوگیری از خروج ارز از کشور، توسعه اقتصاد و رونق صادرات از اهداف بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی است./فارس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی شما، پس از بررسی در "گیلان خواست" منتشر می شود.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.