×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت:اغلب کشاورزان رشت سن بالا هستند

به گزارش گیلان خواست از رشت،مسعود اسدی‌پرور با بیان اینکه شهرستان رشت بزرگترین شهرستان برنج‌خیز کشور است، گفت: نشاء برنج در نیمی از این اراضی انجام شده است.

وی افزود: ۷۵ درصد نشاء برنج انجام شده در سال‌جاری به صورت مکانیزه بوده که نسبت به سال گذشته رشد پنج درصدی دارد.

اسدی‌پرور ادامه داد: افزایش نشاء مکانیزه برنج علاوه بر اینکه موجب کاهش هزینه تولید برنج می‌شود، به دلیل کاهش سختی رنج تولید برنج موجب تشویق جوانان روستایی برای پرداختن به برنجکاری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش ورود جوانان به برنجکاری در رشت، میانگین سنی کشاورزان این شهرستان را که اکثرا سن بالایی دارند، را کاهش می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای کاهش سختی تولید برنج تجهیز و نوسازی شالیزارها است، تصریح کرد: از ۶۲ هزار و ۳۳۸ هزار هکتار راضی شالیزارهای شهرستان رشت تاکنون ۱۴ هزار هکتار اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شده‌اند و امسال نیز ۳۲۰ هکتار دیگر به اراضی تجهیز شده رشت اضافه می‌شود.

وی افزود: در مجموع ۴۰ هزار هکتار از شالیزارهای رشت قابلیت تجهیز و نوسازی دارند و انجام این کار منجر به ارتقای درآمد کشاورزان شهرستان می‌شود.

اسدی‌پرور یکی دیگر از مزایای ورود جوانان به کشت و کار برنج را جلوگیری از مهاجرت جوانان روستایی به حاشیه شهرها عنوان کرد و گفت: وقتی جوانان در شالیزارها فعالیت می‌کنند، توجه بیشتری به بیمه شدن شالیزارها دارند.

وی ادامه داد: برخی از کشاورزان به دلیل بالا بودن سن و آشنا نبودن به قوانین بیمه از بیمه کردن شالیزارها امتناع می‌ورزند و به همین دلیل تاکنون فقط ۲۵ درصد از شالیزارهای این شهرستان بیمه شده‌اند.   /ایسنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی شما، پس از بررسی در "گیلان خواست" منتشر می شود.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.