×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رئیسی:دولت می خواهد از بازار سرمایه کسری بودجه خود را تامین کند/نباید دولت بورس را مثل یک قلک ببیند

به گزارش گیلان خواست از رشت؛آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عضر امروز(پنجشنبه) در برنامه تلویزیونی «رئیس جمهور و جوانان» به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و به سوالات جوانان درخصوص مسائل مختلف کشور پاسخ گفت. محورهای این برنامه به شرح ذیل است:

– بازار سرمایه که دغدغه مردم است مهم است چون مردم اعتماد کرده و سرمایه خود را در اینجا گذشته اند تا نفعی حاصل کنند. اصل بازار سرمایه یکی ار منابع تامین مالی تولید در کشور است و باید به این سمت و سو برود ولی تقاضا یا حضور یا افزایش سهام در بازار بورس در این چند وقت بالارفت و به مثابه این درخواست عرضه اتفاق نیافتاد و از طرفی بازار سرمایه مدیریت نشد.

– اگر نظارت دقیق بر بازار سرمایه انجام می‌شد با این مشکل مواجه نمی‌شدیم و آنچه اتفاق افتاد و مردم را نگران کرده، عبارت از این است که مدیریت و نظارت دقیق نشد و عرض لازم انجام نشد و بازار بورس عمق پیدا نکرد. 

– دولت می‌خواهد از بازار سرمایه کسری بودجه خود را تامین کند و برداشت از بازار سرمایه به میزان بالا باشد یا سهامداران حقوقی بازار سرمایه رعایت نکنند.

آگاهی درستی درمورد بازار سرمایه به مردم داده نشد و این آگاهی بخشی درست مدیریت نشد. دولت فقط اعلام کرد در این عرصه بیایید ولی مدیریت نکرد.

– باید حتما بازار سرمایه مدیریت و نظارت شود و باید به بازار سرمایه عمق بخشیده شود و راه را برای عرضه‌های شرکت‌ها باز کنیم و کارهای اداری دست و پاگیر در این مسیر رفع شود. باید سازو کاری برای تضمین به سهامداران خرد بوجود بیاید و دولت نباید این را قلکی ببیند تا هروقت می‌خواهد دست کند و از آن استفاده کند.

نوعی بی عدالتی و بی نظمی در پرداخت تسهیلات هست و این گویا قرار است ۵درصد تسهیلات مربوط به ۹۵درصد را دریافت کنند و ۹۵درصد از دریافت این تسهیلات بی بهره‌اند یا کارشان با مشکل مواجه است.

 – آن چند درصد که وام ها را دریافت کرده اند در تولید مصرف می کنندو وظیفه بانک مرکزی نظارت و کنترل بر نظام بانکی است و با توصیه کردن کار جواب نمی دهد و کار مدیر اجرایی مدیریت و حساب‌کشی است.

– بنای مان این است که عدالت در توزیع امکانات و تسهیلات را در دستور کارمان قرار دهیم.

-کردستان از استان‌هایی است که می تواند درمورد اقتصاد نقش داشته باشد و در کشور ۱۰هزار پروانه بهره برداری از معادن صادر شده اما چه میزان این مقدار فعال است و چرا کسی دنبال ۵هزارتای دیگر نمی رود. 

-کشورمان  معادن ارزشمندی دارد و می توانیم فرآوری کنیم و در کردستان معادنی داریم که فعال نیست. 

بحث می کنیم که چرا بیکاری وجود دارد و اگر اینها فعال شوند جوانان می توانند در این معادن مشغول شوند و ارزش افزوده بالایی برای این استان خواهد بود. ما برای معدن برنامه خواهیم داشت.

– حق جوانان است که بخواهند در حوزه مسائل فرهنگی فعال باشند و انتظار حمایت دولت را داشته باشند. ولی آیا با چند فرهنگسرا زدن برای کل تهران کفایت می کند؟ به شهرستان های غیر تهران برویم و در بسیاری از مراکز استانها و بخش ها جوانانی ستند که سرمایه کشورند و باید برای اینها نسبت به کار فرهنگی و سینما و تئاتر و هنر و موسیقی اقداماتی شود و استعدادهای زیادی هست.

– تشکل های زیادی در حوزه هنر و فرهنگ هستند که دولت باید آنها را پشتیبانی حقوقی و مالی و تسهیلاتی کند و برنامه‌مان این است که این حوزه را با حضور خود جوانان فعال کنیم.

– اعتقاد دارم به جوان و توجه به نیروی جوان و جوانگرایی. برنامه این است که در دولت و شئون مختلف مدیریت میدان دادن به جوانان مسئله محوری برای ما باشد. جوانان باید در کشور حس بگیرند و بدانند دولت آنها را احساس می کند و آنها هم در کنار دولت گره ها را باز کنند.

– سیستان و بلوچستان از استان هایی است که ساحل دارد و این ساحل ما را با شرق دنیا مرتبط می کند و با سه میلیارد جمعیت مرتبط می کند. اقتصاد این استان مثلا چابهار اگر فعال شود در سیستان بلوچستان ما یک نفر بیکار نمی ماند و از جاهای دیگر باید کارگر به آنجا برود تا کار کند. سوال است که چر این کارها انجام نشده است؟ 

– به خوبی می توانیم صادرات را دو برابر کرده و ۴۰تا ۵۰میلیارد دلار افزایش دهیم و استان سیستان و بلوچستان با همت خود مردم این استان ممکن است به یکی از بخش های مهم کشور در صادرات و تولید تبدیل شود.

– امروز یکی از هزینه‌های سبد معیشت مردم مسئله مسکن است که با دیدن دقیق امکانات کشور قابل حل است. 

– باید دغدغه مسکن جوانان را برای رفع مشکل ازدواج جوانان حل کنیم و چرا به جای ساخت یک میلیون مسکن سالی سیصدهزار مسکن در کشور ساخته شده است؟ چرا ۲۰۰هزار واحد مسکونی که قانون می‌گوید به عنوان مسکن روستایی بازسازی شود اجرا نشده است و این سوال جدی مردم است و چرا منفعت اساسی ملی زیر پا گذاشته شده است.

– در کشور زمین کم نداریم و  این زمین ها که در اختیار دستگاه‌های اداری است آزاد خواهد شد و در اختیار اقشار مردم قرار خواهد گرفت. برای عده‌ای یا رایگان و عده ای هم با تسهیلات میتوان زمین در اختیارشان گذاشت. اگر کشور سالی یک میلیون مسکن نسازد حتما عقب است و باید عقب ماندگی قبلی را هم اصلاح کرد.

– حق جوانان است که امنیت شغلی را بخواهند و تکلیف دولت است که انجام دهد و زمینه اشتغال در کشور هست و بخش مهمی در حد ۴۰ درصد از ظرفیت تولیدی کشور معطل مانده است. چرا دولت اجازه داده کارخانجات به تملک بانک در بیایند و تعطیل شوند و کارگرانشان اخراج شوند و تجهیزاتشان هم بعضا خارج شود؟‌ چرا خصوصی سازی ها با دقت انجام نشد و منجر به تعطیلی کارخانه‌ها شد؟ حلقه مفقوده در کشور مدیریت انقلابی است که با جدیت این امکانات عظیم را ایجاد کند و این ظرفیت عظیم را پای کار بیاورد.

برخی سیاست ها و اقدامات دستگاه های اداری باعث شده که تولیدکنندگان ما نمی توانند پیش بینی کنند و باید برای تولیدکننده و کارگر پیش بینی ایجاد کنیم./فارس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی شما، پس از بررسی در "گیلان خواست" منتشر می شود.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.