×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
حجاب زیباترین امانت خداوند برای زن
معصومه پاداش ستوده


گیلان خواست، “اسماعیل امیدی” فعال رسانه و کارشناس علوم ارتباطات در یادداشتی نوشت: حجاب به عنوان نوعی پوششی برای زن و بهترین و زیباترین امانتی است که خداوند در فطرت زن به ودیعه نهاده است و زن با قبول چنین امانتی در میان دیگر موجودات هستی برخود می بالد.

حجاب و پوشش در دین مبین اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حجاب به عنوان نوعی پوششی برای زن و بهترین و زیباترین امانتی است که خداوند در فطرت زن به ودیعه نهاده است و زن با قبول چنین امانتی در میان دیگر موجودات هستی برخود می بالد.
وجوب حفظ حجاب و پوشش برای زن که در محیط اجتماعی زندگی می کند ضرورتی اجتناب ناپذیر است. حجاب اسلامی نقش اساسی در حفظ نسل و تامین پاکی خلقت نسل های آینده دارد چرا که زن مربی جامعه است و انسان ها از دامن او پیدا می شوند، اگر دامن خود را در پناه پوشش حفظ کند سعادت انسان های آینده را پایه ریزی و بیمه نموده است.
حجاب و عفاف دو اصل مهم در زندگی بشری به شمار می رود چرا که رعایت الزامات دینی موجب می شود تا انسان از آسیب های اجتماعی دور بماند. حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده نیز از آن رو دارای اهمیت است که تامین کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی است. به عبارت دیگر پوشش مناسب یکی از مهمترین راه های تحقق امنیت اخلاقی در جامعه است.
حجاب باید به عنوان یک ارزش دینی مورد توجه تک تک افراد جامعه قرارگیرد و از طرفی پوشش نامناسب بانوان به عنوان یکی از مهمترین عوامل ایجاد مزاحمت برای آنان محسوب می گردد.
از میان ناهنجاری ها، بدحجابی به عنوان یکی از مقوله های است که در جامعه رواج دارد و امنیت اجتماعی و نظم عمومی را خدشه دار می کند.
از آنجا که انسان اعم از زن و مرد در جهت رفع نیازهای فردی و اجتماعی مادی و معنوی خود ملزم به زندگی اجتماعی است و صرف نظر از مشارکت در فعالیت های اجتماعی، ناگزیر است که در اجتماع حضور پیدا کند، لذا زنان به حکم فطرت که همانان مصونیت و حفظ امانت الهی است برای مشارکت در جامعه به سلامتی نیاز دارد که همان حجاب است و حال آن که جامعه برای سالم ماندن از فتنه و فساد به حجاب بانوان محتاج است.
اصولا مساله حجاب با حضور زن در جامعه در محدوده خارج از خانه معنا می یابد و ارزش و اعتبار خود را به عنوان زینت زن نمایان می سازد. لزوم حضور زن در عرصه های اجتماعی در جهت رفع نیازهای مادی ، معنوی خود و اجتماع ضرورت دارد.
هدف از این مقاله بررسی وجوب حضور زن در اجتماع و حفظ و پوشش است تا راهی فرا روی نوجوانان و جوانان در انتخاب شیوه زندگی بگشاید.
بررسی ها نشان می دهد که در جامعه مسئولیت ها و خدماتی وجود دارد که تنها بدست توانای زن انجام می رسد و مردان قادر به انجام آن نیستند. شان و حرمت زن بسیار مهم است نبایستی پایمال گردد. بعضی اوقات حقوق زنان اعاده نمی گردد. بنابرین زنان بایستی با حفظ پوشش اسلامی و قبول مسئولیت اجتماعی ضامن امنیت، سلامت و بقای اجتماع باشند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی شما، پس از بررسی در "گیلان خواست" منتشر می شود.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.